Skip to content

Vispārīgi par personāl- (jeb)vai cilvēku vadībuMēģinot “zīmēt” un saprast šīs vietnes nākotni, neviļus sāku domāt arī par personālvadības lomu ikvienā jomā.

Personālvadību, ja to uztver kā cilvēku vadību, ir praktiski neiespējami apgūt, studējot un, ejot praksē, kur galvenais uzdevums ir sagatavoto līgumu drukāšana, izmainot vārdu un uzvārdu.

Personālvadības jēdziens praksē ir izplūdis, tas pārkāpj dažādu zinātņu robežas. Principā – vienīgās robežas personālvadībai ir likumos noteiktās. Jo cilvēkam, kurš vada kaut vienu citu cilvēku, ir jābūt zināšanām darba likumdošanā, pedagoģijā, psiholoģijā, ļoti bieži – psihoterapijā (lai spētu palīdzēt ne tikai darbiniekam, bet arī sev), menedžmentā, lietišķajā etiķetē un pāri visam – dzīves gudrībā, kas arī ir vislielākais izaicinājums.

No vadītāja dzīves gudrības ir atkarīga ne tikai darba snieguma kvalitāte, bet arī slimības stundu skaits, darbinieku mainības rādītāji, arī tas, kādām acīm darbinieks skatās uz klientu.

Kāds paziņa stāstīja gadījumu, kad tiešais vadītājs pusdienlaikā stāsta, ka sieva dodas uz ginekoloģisko apskati, nosaucot to par “tehnisko apskati”. Vēlāk paziņa, jokojoties vadītājam saka: “Tava sieva nebrauc uz laukiem, jo droši vien nepatīk vīramātei”. Kā atbilde tiek saņemti draudi, ka šādi var “pa muti norauties”. No malas skatoties, viss ir skaidrs, robežas, kuras pārkāpis vadītājs, nav iespējams atjaunot. Un ir robežas, kuras nekad nevajadzētu pārkāpt, pirmām kārtām, jau vadītājam.

Kas notiek pašā aplokā ar personālu un viņa vadītāju, kā arī kopējo procesu “personāl – vadību”, ir pašu iesaistīto rokās un galvās, jo cilvēks, kura amata nosaukumā rakstīts “personāla vadītājs” vai “personāla speciālists” atrodas citā mājā un drukā sociālās atbildības politiku. Procesus, kas notiek starp diviem cilvēkiem dzīvē nav iespējams ielikt politikās, normās, noteikumos, jo cilvēki ir tik dažādi, ka jebkurš gadījums starp diviem subjektiem ir unikāla stāsta un citiem – pamācības vērts.

Parādās neviltots smaids, kad darba sludinājumos blakus jau minētajai līgumu un rīkojumu sagatavošanai, tiek minēta arī personāla komplektēšana. Vienā citā sludinājumā minēta arī tāda funkcija, kā vadības viesu uzņemšana. Vienmēr esmu iestājusies par efektivitāti, produktivitāti un elastību kā dabisku no tā visa izrietošu seku.

Lai visiem ražīgs 2013.gads un man pašai – iedvesma šeit dalīties ar domām un pieredzēm 🙂

One Comment

  1. Roberts wrote:

    zhel, ka netiek ievietoti jauni raksti, interesanti un noderigi tadus palasit! ka neka personals ir svarigaka jebkura uznjemuma dalja, un nav nemaz tik viegli ar to saprasties!

    Monday, July 8, 2013 at 10:58 pm | Permalink

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *
*
*

Blue Captcha Image
Refresh

*