Skip to content

Kas notiek ar tavu laiku?Viena no manām mīļākajām tēmām, kas saistītas ar personālvadību ir – darba efektivitāte, kas nenoliedzami sevī ietver laika vadīšanu. Darba tiesību pasniedzēja kādā lekcijā skaidroja – kad kāds nozog mums naudu, mēs kliedzam – ķeriet – zaglis, kad kāds mums atņem laiku – mēs sakam – vai cik labi papļāpājām.

Nenoliegsim – cik laika pavadam runājot par to, cik daudz darba un cik – plānojam, liekam prioritātēs, atmetam nevajadzīgo. Kopš iepriekšminētā pasniedzēja atvēra acis uz milzīgo caurumu, kurā neglābjami satek mūsu laiks, ņemiet vērā – uz neatgriešanos, daudz nopietnāk un neiecietīgāk attiecos pret savu un citu laika izšķērdēšanu.

Uzskatu, ka pie mūsdienās peiejamās milzīgās informācijas gūzmas par to kā plānot savu laiku, gaudot, ka laika tik maz, bet darbu tik daudz, ka dienā nepeiciešamas 25 stundas, bla, bla, bla, ir tīrā nolaidība. Lai vai kā – laika trūkums bieži vien saistāms ar koncentrēšanās trūkumu nevis darbu pārpilnību.

Paretto princips 20/80 nosaka, ka 20% sava laika pavadām darot lietas, kas dod 80% rezultāta un otrādi.

Apzināšanās, ka laiks ir neatgrizeniska vērtība un darot lietas, kuras tieši tajā brīdī ir nepieciešamas mēs uzlabotu ne tikai darba produktivitāti (darba, par kuru maksā naudu, kas nodrošina mūsu eksistenci), bet dzīves kvalitāti kopumā.

Notiek diskusijas, kurš labāks – plānotājs vai elastīgais. Šeit tomēr ir svarīgi noskaidrot, vai netiek apskatītas galejība – pārplānotājs – nedarītājs un juceklīgais apkārtskraidītājs. Visa pamatā ir veselais saprāts – gudri plānotāji zin, ka viss laiks nav jāsaplāno līdz sīkumiem, jo pasaule negriežas tikai ap mums, visu laiku notiek neplānotas lietas, un tas, ka Jūs no tā izvairīsieties ir ilūzija.

Ja jūsu pakļautībā ir darbinieki, viņiem jāskaidro par efektīva laika izmantošanas nepieciešamību, ir bijusi situācija, kad darbiniekam pārmetu pārāk biežas smēķēšanas pauzes. Protams, seko attaisnojums, ka pusdienlaiks netiek izmantots pilnā apmērā, un atlikušais laiks tik nopīpēts. Kad apsēdos ar darbinieku un kopā izskatījām time sheetus, sejā bija redzams bija diezgan liels pārsteigums.

Ir bijusi situācija, kad nodaļas vadītāja sūdzas, ka netiek galā ar saviem pienākumiem, kad kārtējo reizi man vajadzēja palīdzēt, tādejādi ziedojot savu laiku, nolēmu, ka kaut kas jādara lietas labā. Paņēmām baltu lapu un zīmējām darba dienas gaitu. Ko daram, kad atnākam, ko daram, kad ejam mājās, kādas ir prioritātes, kā noteikt, kas ir svarīgāks. Vienmēr vados pēc principa – cik tas ir svarīgi tagad un cik tas būs svarīgi nākotnē. Tātad, ja abu problēmu svarīgums sakrīt tagadnē, tad pirmā jādara tā, kurai būs lielāka ietekme nākotnē. Protams, darba rutīnā ir jāiespiež skatīties uz sarežģījumiem tagad un uz nākotni, bet to var iemācīties. Un, jo vairāk prēmiju noņem par mērķu nesasniegšanu, jo ātrāk mācāmies 🙂

Ļoti labs rīks, lai haosu, kas valda galvā, sakārtotu “pa plauktiņiem” ir Kovija laika menedžmenta matrica:

time_management_matrix

1. kvandrantā ir darbi, kuri ir gan svarīgi, gan steidzami. Ražošanas uzņēmumos tie var būt sarežģījumi, kas saistīti ar produkta drošību un kvalitāti.

2. kvadrantā ir procesi, kas nav steidzami, bet ir svarīgi, tur ietilpst plānošana, personīgo izaugsmi veicinošie pasākumi, gatavošanās, problēmu novēršana pirms tās vispār ir parādījušās.

3. kvadrantā ir procesi, kas nav svarīgi, bet ir steidzami – pēkšņas atskaites, tikšanās, e-pasta vēstules, kuras jāizskata, lai saprastu, ka tās nav nemaz domātas jums.

4. kvadrantā – nav svarīgi, nav steidzami – laika ēdāju kadrants – nevajadzīgi telefona zvani, kas mūs atrauj no darba, ķēdes vēstules, nejēdzīgu Tv pārraižu skatīšanās u.c. tikpat “lietderīgas” nodarbošanās

Lai kurā kvadrantā jūs pašlaik atrastos, svarīgi atcerēties, ka jānonāk ir otrajā. Tajā, kurā notiek plānošana, izglītošanās, savas dzīves vadīšana un atcerieties, ka dzīve ir domāta dzīvošanai – izbaudiet to! 🙂

3 Comments

 1. Ģirts wrote:

  Jauks raksts.Un bloga atklājums.Būšu Tavs viesis te,Linda

  Thursday, January 22, 2009 at 8:24 pm | Permalink
 2. Aija wrote:

  Paldies Tev, Linda! Esi izveidojusi labu informacijas avotu.

  Tuesday, March 24, 2009 at 12:43 pm | Permalink
 3. Solvita wrote:

  piekrītu iepriekšējiem diviem komentētājiem 🙂

  Tuesday, October 20, 2009 at 2:14 pm | Permalink

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *
*
*

Blue Captcha Image
Refresh

*